Kartalkaya Turları Tatil Home Köroğlu Dağlarında Unutulmaz Bir Kış Tatili!
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Kartalkaya Tarihi

Kartalların Dağına Hayran Kalacaksınız!

Söz konusu Kartalkaya tarihi olduğunda açıkçası biraz şaşırtıcı bir durumun olduğunu vurgulamak gerekir. Daha çok efsanelere dayanan Kartalkaya tarihi itibariyle aslına bakarsak yalnızca yarım yüzyıllık bir geçmişe sahiptir. Elbette günümüzün kış turizm merkezi bir anda yoktan var olmamıştır, ancak tarih boyunca gözlerden uzak kaldığını da vurgulamak gerekir.

Batı Karadeniz illerimizden Bolu’da ünlü Köroğlu dağları üzerinde yer almaktadır. İlin güneydoğusunu kaplayan bölge çam ormanlarıyla kaplı ve yarı ılıman iklime sahiptir. 1970’li yıllarda keşfedilen dağ, aynı yıllarda yurt içi ve yurt dışından gelen pek çok uzmanın çalışmalarına ev sahipliği yapmış, sonrasında hızla büyüyerek Uludağ’ın en büyük turizm rakiplerinden biri haline gelmiştir.

Nasıl Oluştu? – Kartalkaya Tarihçesi

Kartalkaya tarih kitaplarında her ne kadar kendisine pek yer bulamamış olsa da coğrafya kitaplarından geçmişi hakkında bilgi edinmek mümkündür. Kartalkaya’nın geçmişine baktığımızda Kartalkaya kütlesinin 1.dönem adı verilen jeolojik dönemde oluştuğu görmekteyiz. Buna ek olarak Kartalkaya hakkında bilmeniz gereken bir diğer önemli unsur kar kalınlığıdır. 3 metreyi bulan kar kalınlığı birçok bölgemize nazaran avantajdır. Sürekli gelişim göstererek en iyi kayak merkezleri arasına giren bölge bugün profesyonel kayakçıları bile pistlerine hayran bırakacak konumdadır.

Türkiye’nin Çamlarla Kaplı Kayak Merkezi – Kartalkaya Tarihi

Kartalyaka tarihi açısından oldukça yakın dönemde yer alsa da ülkemizin sayılı kayak merkezlerindendir. Çam ağaçlarıyla süslü kış sporları merkezimizde kar kalınlığı çoğu zaman 3 metreyi bulur. Dev çam ağaçları manzaraları arasında meşhur Köroğlu dağları ve Bolu dağları da görülmektedir. 

Bölgede hizmet veren birçok otelden kayak ekipman kiralama ve özel ders desteği alabilirsiniz. Her sezon birçok kayakçı ve turisti ağırlayan oteller, konaklama yanında eğlence ve aktivite organizasyonu da düzenlerler.  Aralık ayında başlayan kayak sezonu Nisan ayına kadar devam eder. Yalnızca kış sporları değil, yaz sezonunda eteğindeki yaylalarında trekkinge de çıkılmaktadır.

Uludağ’a rakip olması amacıyla 1974’te ilk tesis için inşaat başlamış, 1978 yılının başında da uzun çalışmalar sonucunda yeni oteller faaliyete geçmiş, Kartalkaya tarihi süresince sürekli gelişmiştir. Aradan geçen yıllarda çok sayıda yeni otel ve kayak merkezi dağın zirvesine konumlanmıştır.

Kış Aylarının Gözdesi

Kartalkaya tarihi hakkında itiraf etmek gerekirse üzerine konuşacak pek fazla bilgi olmasa da bu durum bölgenin turistik değerini hiç de azaltmamaktadır. Kartalkaya Türkiye’de ilk ve tek snowboard için hazırlanmış Avrupa düzeyinde özel bir piste sahiptir. Kayak tutkunlarının sık sık tercih ettiği önemli bir merkez olup, konaklamanın yanı sıra günübirlik turlar da bulunmaktadır. Bu spora yeni başlayacak olanlar için kayak dersleri de verilmektedir.

Siz de kış tatiliyle enerjinizi yenilemek ve boş vaktinizi eğlenerek değerlendirmek istiyorsanız Kartalkaya turları ile bu fırsatı kaçırmayın! Tarih boyunca gözlerden kaçmış bu heybetli dağda unutulmaz bir tatile merhaba deyin…

[widget-130]

Benzer Yazılar

Bu yazıya benzer içerik bulunamadı.

Yorum Yap

Rezervasyon Yap
Rezervasyon Yap +90 (850) 532 33 98